Želva nádherná (Trachemys scripta)
Želva nádherná (Trachemys scripta)
Jde o nejčastěji chovanou vodní želvu, proto jí je věnován samostatný článek.
Želva nádherná (Trachemys scripta) žije v severní, střední a jižní Americe (od hranic Kanada/USA po začátek Brazílie). Spadá pod ní 16 poddruhů lišící se zbarvením a velikostí, které obývají různé oblasti těchto kontinentů. U nás se nejvíce chová poddruh Trachemys scripta elegans a Trachemys scripta scripta.
Upozornění: Želva nádherná není pro začátečníky úplně vhodná, zejména vzhledem ke své velikosti v dospělosti a s tím související náročnosti na velikost akvaterária. Dále je třeba ji přes léto umístit do vhodně zařízeného, dostatečně velkého venkovního jezírka.
V akvateráriu je nutné chovat želvu nádhernou samostatně, je téměř jisté, že se v dospělosti dvě a více želv v jedné nádrži bude napadat a způsobovat si vážná poranění, může dojít i k úmrtí jedné z nich.
Trachemys scripta elegans (želva nádherná, želva červenouchá)
Poddruh Trachemys scripta elegans žije ve střední a východní části USA (Texas, Nové Mexiko, Oklahoma, východní Kansas, Indiana, Kentucky, Tennessee, Alabama) a severovýchodním Mexiku. Upřednostňuje tiché vody s bahnitým dnem a hojnou vegetací (jezera, řeky), mláďata mají v oblibě mělčiny, sluní se na plovoucích nebo částečně do vody ponořených kmenech stromů, případně na spleti vodní vegetace, zřídka na březích. Samci dorůstají velikosti 20 - 25 cm (krunýř) a od samic, které v dospělosti mají až 30 cm, se kromě velikosti liší delšími drápy na předních končetinách a kratším ocasem.
Tříletý samec želvy nádherné poddruhu Trachemys scripta elegans (foto: Andrea Šipošová).
Samci želvy nádherné poddruhu Trachemys scripta elegans mají na předních končetinách delší drápy než samice (foto: Andrea Šipošová).
Poddruh želvy nádherné Trachemys scripta elegans bezpečně poznáme podle červené skvrny za okem (foto: Jirka Sergi Pytela).
Trachemys scripta scripta (želva žlutolící)
Tento poddruh želvy nádherné obývá oblasti Spojených států amerických (jihovýchodní Virginie, východní polovina Severní Karolíny, většina Jižní Karolíny, Georgie a severní Florida; zde obývá řeky, příkopy, močály, jezera a rybníky. Samci dorůstají velikosti 14 - 18 cm, samice 19 - 27 cm.
Želva nádherná, poddruh Trachemys scripta scripta (foto: David Blažej).
Trachemys scripta scripta (nejčastější český název želva žlutolící), spodní část krunýře (foto: David Blažej).
Poddruh želvy nádherné Trachemys scripta scripta, želva žlutolící (foto: Tomáš Batha).
Poddruh želvy nádherné Trachemys scripta scripta, želva žlutolící (foto: Tomáš Batha).
Základní podmínky chovu
Akvaterárium - nádrž, ve které budeme želvu nádhernou chovat, se nazývá akvaterárium; kromě vody v ní musí být také snadno přístupná souš, kde se želva vyhřívá a odpočívá.
Velikost: co největší, jaké si můžete dovolit (malá mláďata lze chovat v menších nádržích). Akvaterárium podložíme polystyrenovou deskou.
Zařízení akvaterária: na dno dáme několikacentimetrovou vrstvu říčního nebo akvarijního písku. Hloubku vody co největší, želva nádherná je výborný plavec. Do vody umístíme akvarijní topítko s nastavenou teplotou 24 °C (pro mláďata 27 °C). Čištění zajistí výkonný filtr, vnitřní nebo vnější.
Souš můžeme vytvořit mnoha způsoby; nejideálnější je vlepená skleněná plošina se schůdky, anebo zabezpečená souš nad nádrží - díky tomuto řešení můžeme napustit akvaterárium téměř po okraj vodou. Nad souš instalujeme žárovku, pod kterou se želva vyhřívá, musí být zabezpečená tak, aby nespadla na želvu.
Akvaterárium zakryjeme nejlépe skleněným krytem s větráním - opět je nutné zabezpečit, aby se nezřítil dovnitř.
Jednoduše zařízené akvaterárium pro akvatickou želvu (zde konkrétně pro mládě želvy mapové). I ta nejjednodušší nádrž musí splňovat všechny podmínky a nároky želvy.
Chov - želvu je nutné nějak zabavit, pravidelně jí kupujeme živé rybky, které loví, a umisťujeme vodní rostliny, které rozkouše a sní. Velice vhodné je nasadit okřehek. Na dno můžeme dát kořen či několik placatých nebo oválných kamenů tak, aby želvě příliš neubíraly prostor pro plavání. Želva také stráví dost času zkoumáním a prohrabáváním dna s akvarijním pískem.
Želvu zbytečně nevyndáváme z akvaterária ani jí "nevenčíme". Manipulujeme s ní co nejméně, zbytečně jí nestresujeme.
Kromě žárovky nad souší je nutné celé akvaterárium osvětlovat UV zářivkou, jednak kvůli světlu a také kvůli zdravotnímu stavu želvy.
Akvaterárium pravidelně čistíme a udržujeme, předejdeme tak spoustu nemocí.
Potrava - musí být co nejpestřejší a musí se střídat, jinak hrozí vážné a někdy fatální zdravotní problémy. Velmi důležitý, zejména u mláďat, je dostatečný přísun vápníku a vitaminu D.
Želva nádherná (a většina chovaných vodních želv) konzumuje: sladkovodní (ne mořské!) ryby, žížaly, suchozemské i vodní šneky i s ulitou, nítěnky, holátka myší, srdce, játra a žaludky drůbeže, vařené vejce i se skořápkou. Do akvaterária dáme sépiovou kost nebo tzv. "želvíka" - kostku často ve tvaru želvy obsahující vitamín D a další vitamíny a prvky, které se postupně rozpouští do vody a zároveň želva ji okusuje.
Z rostlinné stravy podáváme salát, jablko, švestky, mrkev, vodní rostliny.
Letní jezírko - přes léto je vhodné umístit želvu do venkovního jezírka či nádrže s oplocením, čím větší, tím lepší.
Čerstvě založené jezírko pro želvy nádherné (foto: Lucie Šafaříková).
A zde se již vytvořila biorovnováha (foto: Lucie Šafaříková).